Dziękujemy za udział w X "Nauka i Biznes - Wspólne Wyzwania"!
- Nauka i Biznes - Wspólne Wyzwania
- 1 kwi
- 2 minut(y) czytania
X Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Nauka i Biznes – wspólne wyzwania” była poświęcona zagadnieniom kluczowym dla współczesnego rozwoju gospodarczego w kontekście globalnych wyzwań klimatycznych, społecznych i technologicznych. Głównym motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia była zielona transformacja oraz osiąganie neutralności klimatycznej w sektorach gospodarki, w szczególności w kontekście wymagań stawianych przez standardy ESG (Environmental, Social, Governance).
Konferencja odbyła się 14 listopada 2024 roku w formie hybrydowej – stacjonarnie w studio telewizji UNIWIZJA Uniwersytetu Szczecińskiego oraz online. Zgromadziła ponad 100 uczestników w formie stacjonarnej i w online. Zgłoszono 20 posterów w wersji polsko i angielsko języcznej.
Konkurs na najlepszy poster wygrała praca Pana Kingdom Kwesike Onyegbule, studenta kierunku „Economics and IT Application” na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Temat posteru to: Sustainable Economic Growth in the Netherlands: Advancements in Agricultural Technology and Renewable Energy. Gratulujemy!
Podczas konferencji szczególną uwagę poświęcono następującym obszarom:
Zrównoważony rozwój i zielona gospodarka:
Omówiono praktyczne rozwiązania dla biznesu i administracji publicznej w zakresie wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju, a także mechanizmy wspierające redukcję emisji oraz efektywne wykorzystanie zasobów. Dyskutowano o innowacyjnych technologiach, które mogą wspierać proces zielonej transformacji w przedsiębiorstwach. Jednym z elementów było omówienie rozwoju technologii wiatrakowych rozwijanych na terenie pomorza zachodniego (on shore i off shore)
Standardy ESG jako nowa rzeczywistość biznesowa:
Paneliści podkreślali znaczenie włączenia zasad ESG w strategie przedsiębiorstw jako nieodzownego elementu budowania konkurencyjności i odpowiedzialności społecznej. Wskazywano na wyzwania związane z raportowaniem niefinansowym oraz adaptacją regulacji międzynarodowych do polskich realiów.
Nowoczesne modele pracy – 4-dniowy tydzień pracy:
Przeanalizowano możliwości wdrożenia skróconego tygodnia pracy jako odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania pracowników, poprawę ich efektywności oraz lepsze dopasowanie pracy do stylu życia w zrównoważonym świecie.
Technologia i edukacja (EdTech):
Przedstawiono zastosowanie nowoczesnych technologii w edukacji, które mają potencjał przyspieszyć rozwój kompetencji przyszłości – zarówno wśród uczniów, studentów, jak i pracowników. Omówiono także rolę technologii cyfrowych, w tym AI, w podnoszeniu jakości nauczania i wypełnianiu luk kompetencyjnych na rynku pracy.
administracji.
.
Znaczenie tematyki:
Poruszone kwestie wpisują się w globalne trendy i wyzwania, takie jak walka ze zmianami klimatu, digitalizacja, a także potrzeba budowania bardziej inkluzyjnych i odpowiedzialnych społecznie modeli gospodarczych. Konferencja była platformą dla wymiany wiedzy i doświadczeń, które mają kluczowe znaczenie dla realizacji zarówno lokalnych, jak i globalnych celów zrównoważonego rozwoju.
.
Wnioski:
Dyskusje prowadzone w trakcie konferencji wskazały na potrzebę dalszej integracji nauki i biznesu oraz na rolę współpracy międzysektorowej w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby współczesnego świata.
.
Efekty:
Wydarzenie zgromadziło licznych uczestników zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, co podkreśla rosnące zainteresowanie tematem zrównoważonego rozwoju.
Utworzono przestrzeń do networkingu, sprzyjającą nawiązywaniu współpracy między światem nauki, biznesu i administracji publicznej.
Konferencja przyczyniła się do promocji innowacyjnej platformy łączącej naukę z biznesem i administracją (B2B & S2B).